Łostówka to niewielka (ok 1340 mieszkańców) wieś w gminie Mszana Dolna, w Beskidzie Wyspowym.

Jej atutem jest piękne położenie (450-480 m npm) u stóp Ćwilina, Ostrej i Ogorzałej. Łostówka leży w dolinie potoku o tej samej nazwie.

W naszej wsi znajduje się piękna, stara (z I połowy XIX w) kaplica św.Barbary z zabytkową polichromią i ołtarzykiem w stylu ludowego baroku, oraz współczesna kaplica p.w.Matki Bożej Królowej Polski – należymy do parafii pw.św.Michała w Mszanie Dolnej.

A to nasza  szkoła

Do szkolnego koła „Caritas” przy Szkole Podstawowej imienia Jana Pawła II należą:

1.  Joanna Dudzik

32. Wojtek Chorągwicki

opiekun: mgr Urszula Antosz-Rekucka

To my

Nasz hymn to Musicie od siebie wymagaćnapisany na podstawie życia i nauczania naszego patrona, Jana Pawła II na muzycznych motywach „Barki”.

Mając takiego patrona szkoły, nasze koło nie obierało osobnego patrona, jednak prowadzą nas ponadto takie postaci świętych, jak siostra Faustyna Kowalska,  Matka Teresa z Kalkuty, Brat Albert Chmielowski, Brat Roger z Taize.

Modlitwa naszego koła:

Na podstawie modlitwy świętej siostry Faustyny

Dopomóż mi, Panie,

aby moje oczy były miłosierne

- widziały dobro w innych,

aby moje uszy były miłosierne

- słyszały potrzebującego,

aby mój język był miłosierny

- wypowiadał tylko dobre słowa

aby moje ręce były miłosierne

- zawsze pomagały innym,

aby moje nogi były miłosierne

- spieszyły ku pomocy,

aby moje serce było miłosierne

- zawsze pełne współczucia

Historia koła

Nasze Koło powstało jako jedno z pierwszych w Archidiecezji Krakowskiej. Koło zostało powołane - na naszą prośbę, przy poparciu Dyrekcji Szkoły 12.12.2005.  przez Dyrektora Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks mgr Bogdana Kordulę, a zatwierdzone przez Arcybiskupa Metropolitę Stanisława Dziwisza w tym samym dniu. Opiekunem Koła została mgr Urszula Antosz-Rekucka, katechetka.

5.02.2006 r. byliśmy w grupie tych, którzy odbierali pierwsze legitymacje  na spotkaniu z ks.Kard.Stanisławem Dziwiszem  w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich w Kurii Metropolitarnej w Krakowie. I - choć ze względów obiektywnych - akt powołania naszego Koła został przywieziony do naszej szkoły przez pierwszego opiekuna Szkolnych Kół Caritas, ks.Tomasza Pilarczyka, dopiero w  czerwcu 2006,   mieliśmy już w tym czasie w naszym "dorobku" wiele akcji serca podejmowanych jako odzew na potrzeby bliźnich.

Były to:

- Kiermasz świąteczny, z którego dochód (100 zł) przeznaczyliśmy na:

30,00 zł na pomoc w leczeniu Rafała Kiełbasy (po przeszczepie wątroby - Stowarzyszenie LIVER)

20,00 zł wpłata do Caritas Archidiecezji Krakowskiej  na pomoc poszkodowanym w Chorzowie

50,00 zł  na pomoc ciężko chorej uczennicy sąsiedniej  przekazane wychowawcy w/w uczennicy

- Loteria wielkopostna dochód 38,00 zł

- kiermasz wielkanocny dochód 35,60 zł

- skarbonka wielkopostna dochód 30,31 zł

Łącznie 104,91 zł

100,00 zł wpłacono na konto Caritas Archidiecezji Krakowskiej resztę spożytkowaliśmy na koszty wpłat i korespondencji.

Nadto Koło zainspirowało dzieci I komunijne z naszej szkoły i każde z nich przeznaczyło 10,00 zł (14 dzieci, co dało łącznie kwotę 140,00 zł) na pomoc za pośrednictwem Caritas Archidiecezji Krakowskiej na tzw. "okno życia"

Łącznie zatem pomoc konkretnym osobom i wpłaty na konto Caritas dokonane przez nasze Koło to 340,00 zł.

Historyczny skład "pierwszego" koła w roku szkolnym 2005/2006:

1.Aneta Szczypka                           15.Ewelina Kuczaj

2.Aneta Kołodziej                         16.Anna Chorągwicka